Εντυπωσιακά αποτελεσματική σε άλλο ένα παιχνίδι η Τσέλσι, πήρε θριαμβευτική νίκη στην έδρα της Τότεναμ με 3-0 στο κατ΄ ευφημισμό ντέρμπι του Λονδίνου, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ πέτυχε όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Τιάγκο Σίλβα (49΄), Καντέ (57΄) και Ρούντιγκερ (90΄), για να παραμείνει πρώτη μαζί με Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Γουέστ Χαμ είχε την ευκαιρία να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στο εντός έδρας παιχνίδι της με τους «κόκκινους διαβόλους», αλλά στις καθυστερήσεις ο Ντε Χέα απέκρουσε το πέναλτι του Νομπλ, κρατώντας τη νίκη με 2-1. Να σημειωθεί πως ο Ντέιβιντ Μόγιες έβαλε στο γήπεδο τον Νομπλ για να εκτελέσει το πέναλτι, αλλά η έμπνευσή του δεν δικαιώθηκε!

Τα «σφυριά» είχαν προηγηθεί με αυτογκόλ του Βαράν στο 30΄, για να ισοφαρίσει ο Ρονάλντο στο 35΄ και να χαρίσει τη νίκη στο 89΄ ο Λίνγκαρντ, εξιλεούμενος για το λάθος που κόστισε την ήττα στην ομάδα του από τη Γιουνγκ Μπόις, στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Εω τω μεταξύ, η Λέστερ συνέχισε τις μέτριες φετινές εμφανίσεις χάνοντας στην έδρα της Μπράιτον με 2-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μοπέ στο 35΄ και διπλασίασαν με τον Γουέλμπεκ στο 50΄, για να μειώσουν οι «αλεπούδες» με τον Βάρντι στο 61΄.