Ο Παναθηναϊκός κατάκτησε την πρώτη θέση στο διεθνές τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», το οποίο διοργάνωσαν οι πρωταθλητές Ελλάδας στο ΟΑΚΑ, νικώντας 80-74 την Αναντολού Εφές στον τελικό της διοργάνωσης.

Την τρίτη θέση στο τουρνουά πήρε η Ουλμ του Γιάκα Λάκοβιτς, που νίκησε στον «μικρό τελικό» την Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με 94-84.

Η Αναντολού Εφές ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Μπομπουά να ευστοχεί σε τρία τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 24-22.

Στο 12΄ το «τριφύλλι» έφτασε σε διψήφιο προβάδισμα (33-23), ενώ με τρίποντο του Μέικον στη λήξη του α΄ μέρους οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενοι με 47-34.

Στη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου οι «πράσινοι» έφτασαν με καλάθι του Έβανς στο +16, ωστόσο η Αναντολού Εφές κατάφερε με τρία εύστοχα τρίποντα να μειώσει σε 59-54 λίγο πριν την ολοκλήρωση της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η τουρκική ομάδα μείωσε σε 64-60, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν της… επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο.

Αντίθετα, οι «πράσινοι» έφτασαν εκ νέου σε διψήφιο προβάδισμα, αφού ο Μέικον με τρίποντο «έγραψε» το 78-68, 75 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, «κλειδώνοντας» τη νίκη και την πρώτη θέση στο τουρνουά.