Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία του στο πρωτάθλημα περνώντας με νίκη (1-0) από το Πανθεσσαλικό στάδιο απέναντι στην τυπικά γηπεδούχο Λαμία.

Η αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας κρίθηκε από το γκολ του Μανώλη Σάλιακα, στο 54ο λεπτό.

Το συγκρότημα του Ηρακλή Μεταξά έκανε άλμα τεσσάρων θέσεων στην κατάταξη και βρέθηκε στην τρίτη θέση όπου ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία, καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος είχε επιβληθεί του «Δικέφαλου» στην Τούμπα με 1-0.

Η ομάδα της Ηπείρου είχε την πρώτη ευκαιρία στο τρίτο λεπτό, όταν ο Σάλιακας γύρισε την μπάλα από τα δεξιά αλλά Σνάιντερ και Μορέιρα δεν μπόρεσαν να τη σπρώξουν προς την εστία, αν και κινήθηκαν στην πορεία της.

Στο 24’  μακρινό σουτ Καραχάλιου πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 31’ ο Σνάιντερ έκανε ωραία ατομική ενέργεια και σουτ με το αριστερό, αναγκάζοντας τον Γκαραβέλη σε μία καταπληκτική απόκρουση στο δεξί «παράθυρο».

Στο 54΄ ο Σάλιακας εκμεταλλεύτηκε το γλίστρημα του Ρόμανιτς, «ζύγισε» το πόδι του και με έναν «κεραυνό» από τα 25 μέτρα άνοιξε το σκορ για το συγκρότημα των Ιωαννίνων.

Μετά το 0-1 ο ΠΑΣ συνέχισε να ελέγχει με άνεση το ρυθμό της συνάντησης. Ο Μιχάλης Γρηγορίου προσπάθησε να παρέμβει στο παιχνίδι κάνοντας διορθωτικές αλλαγές, αλλά χωρίς αποτέλεσμα αφού δεν άλλαξε τίποτα ως το τέλος.