Στον πέμπτο αγώνα του πρωταθλήματος διακόπηκε το νικηφόρο σερί της Βόλφσμπουργκ στο πρωτάθλημα. Δράστης, η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που έφυγε με ισοπαλία 1-1 από τη «Volkswagen Arena».

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, προηγήθηκαν με τον Λάμερς στο 38΄, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Βέγκχορστ στο 70ό λεπτό.

Η Ντόρτμουντ έδειξε σε καλή αγωνιστική κατάσταση, επικρατώντας, στην έδρα της, της Ουνιόν Βερολίνου με 4-2 (10′ Γκερέιρο, 24′, 83′ Χάαλαντ, 52′ αυτ. Φρίντριχ-57′ πεν. Κρούζε, 81′ Βόγκλσαμερ), επίσης για την 5η αγωνιστική της Bundesliga.

Νωρίτερα, η Μπάγερ Λεβερκούζεν δεν είχε κανένα πρόβλημα στη Στουγκάρδη, επικρατώντας με 3-1 της τοπικής ομάδας.

Κατάφερε στο πρώτο 20λεπτο να προηγηθεί με 2-0 (2′ Οντριχ, 19′ Σικ), οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μανγκαλά στο 38ο λεπτό, αλλά η Λεβερκούζεν διαμόρφωσε το τελικό σκορ με τον Βιρτζ στο 70′. Ο Κώστας Μαυροπάνος ήταν βασικός για τη Στουγκάρδη.