Προμηθέας Πατρών και Παναθηναϊκός θα αναμετρηθούν το βράδυ της Κυριακής (26/9, 21:00) στον τελικό του 2ου Super Cup, καθώς νίκησαν ΑΕΚ και Λαύριο αντίστοιχα στους ημιτελικούς του Σαββάτου.

Οι κάτοχοι του τίτλου επικράτησαν άνετα στο «Δ. Τόφαλος» με 88-71 της Ένωσης, που θα παίξει με το Λαύριο στον «μικρό τελικό» (26/9, 16:30).

Μετά το ντέρμπι του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο αξιοποίησε τη κυριαρχία της ριμπάουντ στην τρίτη περίοδο και με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους 26-9, ξεφεύγοντας στο 27΄ με +20 (68-48).

Με την ΑΕΚ να έχει ξεμείνει από ενέργεια, ο Προμηθέας δεν ανησύχησε στη συνέχεια και διατηρώντας απόσταση ασφαλείας έφτασε άνετα στο τελικό 88-71.

Οι Ρέι (19π.), Ρογκαβόπουλος (16π.), Χαντ (15π.) και Μάιλς (12π.) οδήγησαν την επίθεση των νικητών, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Χάρις με 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός, από την πλευρά του, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Λαυρίου με 74-61.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν νωχελικά και το Λαύριο είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα οκτώ λεπτά. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνά του και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά 17 πόντων (46-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με +20 (51-31) στο 23΄, αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε κι επέτρεψε στο Λαύριο να μειώσει σε 53-50 με επιμέρους σκορ 19-2, αλλά με τους Πέρι και Γουάιτ να αναλαμβάνουν δράση στη συνέχεια, το «τριφύλλι» έφτασε στη νίκη.