Η Έβερτον είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης στην Premier League από τα τέλη Σεπτεμβρίου. Κόντρα στην Άρσεναλ βρέθηκε με την.. πλάτη στον τοίχο, είδε δυο γκολ του Ριτσάρλισον να ακυρώνονται από το VAR αλλά έφτασε τελικά στο “τρίποντο” (2-1), ολοκληρώνοντας την ανατροπή με την σουτάρα του Γκρέι στις καθυστερήσεις.

Έτσι, η ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής της Premier League βρήκε την Έβερτον να φτάνει τους 18 βαθμούς και να ανεβαίνει στην 12η θέση. Όσον αφορά την Άρσεναλ, έμεινε στους 23 βαθμούς και είδε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να την αφήνει στο -1 και στην 7η θέση.

Στα του αγώνα, στο 43′ η Έβερτον σκόραρε με τον Ριτσάρλισον, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε από το VAR, υποδεικνύοντας τον Βραζιλιάνο σε θέση οφσάιντ. Η Άρσεναλ όμως πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη. Στο 45+2′ ο Τίρνεϊ έβγαλε όμορφη σέντρα από τα αριστερά και ο Όντεγκααρντ άνοιξε το σκορ με πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι.

Στο 57′ η Έβερτον σκόραρε και πάλι με τον Ριτσάρλισον, γκολ που ακυρώθηκε και αυτό ως οφσάιντ από το VAR. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και στο 79′ τα κατάφεραν. Το τρομερό πλασέ του Τάουνσεντ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επιστροφή της μπάλας ο Ριτσάρλισον έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και νίκησε τον πορτιέρε της Άρσεναλ για το 1-1.

Η Άρσεναλ βγήκε… μπροστά στο τελευταίο δεκάλεπτο, για να φτάσει στο “διπλό” και στο 84′ ο Ενκετιά είχε δοκάρι με κεφαλιά. Η Έβερτον όμως έφερε “τούμπα” το ματς με το τρομερό σουτ του Γκρέι, κάνοντας στο 90+2′ το τελικό 3-2 (δοκάρι και μέσα). Στο 90+5′ ο Ιβουόμπι των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον αντίπαλο πορτιέρε, ενώ στο 90+8′ ο Ομπαμεγιάνγκ πλάσαρε για λίγο άουτ, χάνοντας ευκαιρία για την ισοφάριση.