Ο Ολυμπιακός νίκησε με 87-76 τον Άρη στο Αλεξάνδρειο σε εξ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής και σημείωσε την έβδομη εκτός έδρας νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεκόρ 12-1 παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ αύξησαν τη διαφορά από την τρίτη θέση στις τρεις νίκες, την ώρα που οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στο 5-8.

Για τους νικητές ο Βεζένκοφ τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο ΜακΚίσικ είχε 17 πόντους και ο Σλούκας 10 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Χάνλαν ισοφάρισε το φετινό του ρεκόρ με 35 πόντους (τόσους είχε και στην πρεμιέρα απέναντι στον Παναθηναϊκό) με 7/11 τρίποντα, ενώ ο Γουίλιαμς είχε 14 πόντους, δίνοντας λύσεις στην τρίτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 51-33 στο ημίχρονο, όντας ανώτερος, αλλά ο Άρης «ροκάνισε» τη διαφορά και πλησίασε σε 50-62 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Με τον Χάνλαν να ευστοχεί σε τρία τρίποντα στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πληασίασαν στο 60-70. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις με Μάρτιν και Μακ Κίσικ και διατήρησαν το προβάδισμα, με τον Χάνλαν να κάνει με 3/3 βολές στο 38΄ το 73-80.

Το τρίποντο του Γουόκαπ ένα λεπτό πριν από το τέλος, όμως, σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του, που έφτασε στην επικράτηση με 87-76.

Στο 19ο λεπτό του αγώνα υπήρξε συμβολική διακοπή στην αναμέτρηση, με τα μέλη των δύο ομάδων να αφήνουν λουλούδια στη μνήμη του δολοφονημένου Άλκη Καμπανού.