Από… «τριάρα» σε «τριάρα» πηγαίνει η άλλοτε κραταιά Μπαρτσελόνα στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, διοργάνωση στην οποία πριν από μερικά χρόνια μεσουρανούσε.

Χωρίς τον φυσικό ηγέτη της σε γήπεδο κι αποδυτήρια, Λιονέλ Μέσι, το καταλανικό συγκρότημα εμφανίζεται ως μια ομάδα της σειράς, την οποία διέλυσε χωρίς κόπο η Μπάγερν στην πρεμιέρα με 3-0 στο «Καμπ Νου» και το επανάλαβε απόψε και η Μπενφίκα (βασικός ο Βλαχοδήμος), ταπεινώνοντάς τη με το ίδιο σκορ στο «Ντα Λους».

Για την Ιστορία, η τελευταία φορά που αποκλείστηκε η Μπαρτσελόνα μόλις από τη φάση των ομίλων ήταν τν περίοδο 1997-1998, πάλι τότε με Ολλανδό προπονητή στον πάγκο της και συγκεκριμένα τον Λουίς Φαν Χάαλ.

Η επιστροφή του Κριστιάνο Ρονάλντο στο «Ολντ Τράφορντ», σε αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ μετά το 2009 και τη βραδιά που ο Πορτογάλος έγινε ο ρέκορντμαν συμμετοχών στην ιστορία της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης, συνδυάστηκε με γκολ του Πορτογάλου στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ένα γκολ χάρις στο οποίο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε μεγάλη ανατροπή απέναντι σε μια ανώτερη αντίπαλο, όπως ήταν η Βιγιαρεάλ που έχασε τη νίκη ελέω Ντε Χέα, με τους «κόκκινους διαβόλους» να πανηγυρίζουν στο τέλος την πρώτη νίκη τους μετά την ήττα στην Ελβετία από τη Γιουνγκ Μπόις.

Το γκολ του CR7 τη νύχτα της Τετάρτης 30 Σεπτεμβρίου τον κατατάσσει ως δεύτερο «γηραιότερο» σκόρερ της Γιουνάιτεντ στα Κύπελλα Ευρώπης. Ο CR7 σκόραρε σε ηλικία 36 ετών και 236 ημερών κι έχει μπροστά του μόνο τον Μπράιαν Ρόμπσον, ο οποίος είχε βρει δίκτυα σε ηλικία 36 ετών και 282 ημερών, σε αγώνα με τη Γαλατασαράι το 1993.

Το αήττητο σερί των 12 αγώνων σε φάση ομίλων του Champions League της Τσέλσι σταμάτησε στο Τορίνο η ελλιπής Γιουβέντους, που παρά τις απουσίες των Μοράτα και Ντιμπάλα είδε τον Κιέζα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους να σκοράρει το μοναδικό γκολ του αγώνα για το «2Χ2» των «μπιανκονέρι».

Η Μπάγερν σκόραρε για 24ο συνεχή αγώνα στο Champions League, καθώς μετά το 3-0 στη Βαρκελώνη δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει σε ένα ηχηρό 5-0 επί της Ντιναμό Κιέβου στην πρωτεύουσα της Βαυαρίας, να κάνει το «2Χ2» και να συνεχίσει τον… περίπατο σε ένα γκρουπ όπου όπως φαίνεται μοναδική απειλή είναι η Μπενφίκα.

Αναλυτικά:

5ος ΟΜΙΛΟΣ

• Μπάγερν Μονάχου-Ντιναμό Κιέβου 5-0 (12΄ πεν, 27΄ Λεβαντόφσκι, 68΄ Γκνάμπρι, 74΄ Σανέ, 87΄ Τσούπο-Μότινγκ)
  • Μπενφίκα-Μπαρτσελόνα 3-0 (3΄, 79΄ πεν. Νούνιες, 69΄ Ράφα Σίλβα)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

• Αταλάντα-Γιουνγκ Μπόις 1-0 (68΄ Πεσίνα)
  • Mάντσεστερ Γ.-Βιγιαρεάλ 2-1 (60΄ Τέλες, 90΄+5 Ρονάλντο – 53΄ Αλκάθερ)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

• Βόλφσμπουργκ-Σεβίλη 1-1 (49΄ Στέφενς – 87΄ πεν. Ράκιτιτς)
  • Σάλτσμπουργκ-Λιλ 2-1 (31΄ πεν., 53΄ πεν. Αντεγέμι – 61΄ Γιλμάζ)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

• Ζενίτ-Μάλμε 4-0 (9΄ Κλαουντίνιο, 49΄ Κουζιάγεφ, 80΄ Σουτόρμιν, 90΄+4 Γουέντελ)
  • Γιουβέντους-Τσέλσι 1-0 (46΄ Κιέζα)