Εκπληκτικός ο Μίλωνας, νίκησε στη Νέα Σμύρνη με 3-1 (25-22, 25-17, 20-25, 25-20) τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό και «σκαρφάλωσε» στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 Ανδρών.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε 2-0 σετ και με αντεπίθεση στο 4ο σετ κατάφερε να πάρει το τρίποντο, με το οποίο ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας έχοντας 8 βαθμούς.

Αντίθετα ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 20 βαθμούς και στο -5 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, έχοντας μάλιστα και αγώνα περισσότερο. Ο ίλωνας είχε «κόψει» βαθμό στον Παναθηναϊκό και στον α΄ γύρο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την καλύτερη εμφάνιση της χρονιάς, με άριστη τακτική στο σερβίς και στο μπλοκ αλλά και με επιθετική αιχμή τον Τέιλορ Χαντ. Αποκάλυψη ήταν ο 23χρονος πασαδόρος Γιώργος Κανελλόπουλος, που διαχειρίστηκε τις διαθέσιμες λύσεις που είχε η ομάδα του στην επίθεση.