Πρεμιέρα με ήττα για τον ΟΦΗ στους φιλικούς αγώνες του στην Ολλανδία, καθώς ηττήθηκε (1-2) από την Φίτεσε.

Οι Κρητικοί εμφανίστηκαν με προβλήματα στην άμυνα, αρχικά, με αποτέλεσμα να δεχθούν δύο γκολ από τον Μάνχοφτ, στο 10΄ και το 17΄.

Ο ΟΦΗ μείωσε στο 35ο λεπτό με τον Στάρτζεον από κοντά, ύστερα από την προσπάθεια και αρχικό σουτ του Ντε Γκούζμαν, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο επόμενος φιλικός του ΟΦΗ είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή (16/7) με την Άντερλεχτ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ηρακλείου αγωνίστηκε με τους Σωτηρίου, Λυμπεράκη, Μαρινάκη, Στάρτζεον, Φαν Ντούινεν, Βούρο, Μπαλογιάννη, Γιαννούλη, Μεγιάδο, Καστάνιος και Ντε Γκούζμαν.

Στο δεύτερο μισό της συνάντησης έπαιξαν και οι, Σηφάκης, Ουές, Λυμπεράκης (60΄ Νόα Αφόλτερ), Πασαλίδης, Σελίμοβιτς, Νέιρα, Διαμαντής, Νοικοκυράκης, Σαρδινέρο, Γρίβας, Κοροβέσης.