Την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του σε ισάριθμα φιλικά προετοιμασίας που έχει δώσει επί ισπανικού εδάφους γνώρισε απόψε (27/07) ο Ατρόμητος από την Λεβάντε με 2-1, μόνο που αυτή την φορά η ομάδα του Περιστερίου παρουσίασε σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με την εικόνα της στα προηγούμενα ματς, ιδιαίτερα με την Έλτσε από την οποία γνώρισε τη συντριβή με 6-1.

Η Λεβάντε άνοιξε το σκορ 37΄ με κεφαλιά του Ρούμπεν Βέθο, μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια της άμυνας των «κυανόλευκων».

Οι Περιστεριώτες ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη και ισοφάρισαν στο 55΄ με κοντινή προβολή του Ευθύμη Κουλούρη, έπειτα από ωραία σέντρα του Μουνίθ.

Ένα νέο λάθος της άμυνας έφερε το δεύτερο γκολ των Ισπανών στο 70ό λεπτό με το σουτ του Πόστιγκο κι ενώ η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού πριν καταλήξει στα δίχτυα.