Ανυπέρβλητο ήταν για την Εθνική ομάδα το… εμπόδιο του Βελγίου, από το οποίο ηττήθηκε με 3-0 σετ (25-16,25-22, 25-22) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Α΄ Ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Κρακοβία.

Η ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι καθώς υπέπεσε σε αρκετά λάθη, ενώ την ίδια στιγμή το μπλοκ του Βελγίου ήταν εντυπωσιακό, «πληγώνοντας» της Εθνική. Το Βέλγιο στο πρώτο σετ πήρε από νωρίς το προβάδισμα και κατέκτησε το κατέκτησε 25-16.

Στο δεύτερο σετ οι αλλαγές του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδωσαν «πνοή» στην Εθνική, η οποία ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική μέχρι το τέλος. Στα κρίσιμα σημεία όμως το μπλοκ αλλά και η κλάση το Ντερού έδωσαν στο Βέλγιο τις απαραίτητες λύσεις κατακτώντας το σετ 25-22.

Με την ψυχολογία στα ύψη, το Βέλγιο ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και με επίθεση του Ντε Χέρ προηγήθηκε 4-1. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ με «πέναλτι» του Βαν Έλσεν η διαφορά έφτασε στο +4 (9-5). Ο Κουμεντάκης πέρασε στη θέση του Ράπτη, με τον έμπειρο ακραίο λίγο αργότερα να διαμορφώνει το 12-9.

Το Βέλγιο όμως συνέχισε να είναι ανώτερο σε όλους τους τομείς και μετά από επίθεση του Ντε Ρο πήρε διαφορά ασφαλείας 15-10.

Η Ελλάδα με τον Ζουπάνη μείωσε 17-14, ενώ στην εξέλιξη του σετ άουτ του Βαν Έλσεν έφερε την Εθνική στο -2 (20-18 και 22-20 ). Το Βέλγιο παρά την πίεση βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις και έκλεισε το σετ 25-22 με την Εθνική να σβήνει δύο ματς μπολ.