Μπακς – Σέλτικς 117-113: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε και διέλυσε τους Κέλτες

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βγήκε από το πρωτόκολλο υγείας του NBA κι επέστρεψε δριμύτερος στη δράση, οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη επί των Σέλτικς με 117-113 στο Μιλγουόκι, ανήμερα των Χριστουγέννων.

Οι Σέλτικς, οι οποίοι παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες, έμοιαζαν έτοιμοι να κάνουν τη ζημιά στους Μπακς, αλλά οι πρωταθλητές του NBA κατάφεραν να επιστρέψουν από το -18 και με μία επική ανατροπή στο δεύτερο μέρος έφτασαν στη νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε νωθρά, ωστόσο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και ισοπέδωσε τους Σέλτικς, οδηγώντας τους πρωταθλητές του NBA στη νίκη.

Ο κορυφαίος Έλληνας φόργουορντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 36 πόντους (13/21 δίποντα, 10/15 βολές), 12 ριμπάουντ, πέντε ασίστ και δύο μπλοκ σε 30 λεπτά, ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, ενώ έβγαλε και μερικές απίθανες άμυνες.

Ειδικότερα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκοψε στα τελευταία δευτερόλεπτα κάρφωμα του Ρόμπερτ Γουίλιαμς, σβήνοντας κάθε ελπίδα των Σέλτικς για νίκη.

Στο 22-13 ανέβηκαν οι Μπακς, στο 16-17 έπεσαν οι Σέλτικς, οι οποίοι πήραν 25 πόντους από τον Τζέιλεν Μπράουν (6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/7 βολές), άλλους 25 από τον Τζέισον Τέιτουμ (3/10 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7/8 βολές) και 19 από τον Μάρκους Σμαρτ που είχε και επτά ασίστ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα της Τετάρτης (02:00) στο Ορλάντο με τους Μάτζικ, πριν οι δύο ομάδες τα ξαναπούν τα ξημερώματα της Παρασκευής (02:00) στο Μιλγουόκι.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι Σέλτικς είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά. Ξέφυγαν νωρίς με 15 πόντους (16-31), διαφορά που κράτησαν και στο ημίχρονο (47-62).

Στο δεύτερο μέρος, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ανέβασε στροφές και παρέσυρε μαζί του όλη την ομάδα, βοηθώντας τους Μπακς να πλησιάσουν στους 4 πόντους (90-94) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο πρώην παίκτης των Μπακς, Τζαμπάρι Πάρκερ έβαλε μεγάλα σουτ για το 90-102 στο 38′. Οι Μπακς έμειναν χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά (!) αλλά και πάλι κατάφεραν να αντιδράσουν, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (111-111), 1:26 πριν το φινάλε.

Ο Μάθιους έβγαλε το μεγάλο τρίποντο για το προσπέρασμα (114-113), ο Τζέιλεν Μπράουν αστόχησε κι ο Μίντλετον με βολές έκανε το 116-113 στα 17.8″. Στη συνέχεια, ο  Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ένα απίθανο μπλοκ σε κάρφωμα του Ρόμπερτ Γουίλιαμς και στο τέλος της βραδιάς πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη των Μπακς.

Τα highlights του Μπακς – Σέλτικς:

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-35, 47-62, 90-94, 117-113.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 17 (1/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Αντετοκούνμπο 36 (13/21 δίποντα, 10/15 βολές, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Κάζινς 9 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Άλεν 2, Χόλιντεϊ 17 (7/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), ΝτιΒιντσέντζο 3 (1), Πόρτις 16 (4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χιλ 5 (1), Μάθιους 9 (2).

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ουντόκα): Λάνγκφορντ 5 (1), Τέιτουμ 25 (3/10 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 11 (5/7 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Μπράουν 25 (6/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμαρτ 19 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 3 (1), Πρίτσαρντ 16 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πάρκερ 9 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 31/58 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 19/27 βολές, 58 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 13 λάθη, 20 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπόστον Σέλτικς: 21/44 δίποντα, 17/45 τρίποντα, 20/24 βολές, 53 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 14 λάθη, 23 φάουλ.