Η Γιούτα παραμένει η πιο φορμαρισμένη ομάδα στο NBA κι αυτό το κατάλαβαν καλά και οι Κλίπερς, που απόντων Τζορτζ και Λέοναρντ ηττήθηκαν από τους Τζαζ στο Λος Άντζελες.

Οι «Μορμόνοι» έκαναν εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησαν με 114-96, σημειώνοντας την 24η νίκη τους σε 29 αγώνες και παραμένοντας το συγκρότημα με το καλύτερο ρεκόρ σε όλο το πρωτάθλημα, στην κανονική περίοδο.

Οο Ντόνοβαν Μίτσελ με 24 πόντους καιο Ρούντι Γκομπέρ με 23 πόντους και 20 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι της Γιούτα, ενώ για την ομάδα του Λ.Α. ο Λου Γουίλιαμς μέτρησε 16 και ο Ρέτζι Τζάκσον 15 πόντους.

Με τον Ντέμιεν Λίλαρντ να «οργιάζει» σε άλλο ένα παιχνίδι (43 πόντοι, 16 ασίστ), το Πόρτλαντ πέρασε από τη Νέα Ορλεάνη νικώντας με 126-124 τους Πέλικανς.

Ο Γκάρι Τρεντ με 23 πόντους και ο Ντέρικ Τζόουνς με 13 ήταν οι συμπαραστάτες του Λίλαρντ, ενώ από τους Πέλικανς, που έχασαν νωρίς τον Στίβεν Άνταμς με τραυματισμό, ο Ζάιον Γουίλιαμσον σταμάτησε στους 36 πόντους και ο Λόνζο Μπολ, που αστόχησε στο τρίποντο της νίκης, πρόσθεσε άλλους 21.

Οι Γουόριορς, ανέτρεψαν διαφορά 19 πόντων με αντίπαλο το Μαϊάμι και τελικά νίκησαν με 120-112 στην παράταση, με τον Στεφ Κάρι να αποδεικνύεται κομβικός, παρά την αστοχία του (8/25 σουτ με 5/20 τρίποντα).

Το Γκόλντεν Στέιτ βρέθηκε να χάνει με 39-58 στη β΄ περίοδο και 81-96 στην τελευταία, αλλά με διαρκή αντεπίθεση από εκείνο το σημείο ισοφάρισε (105-105) και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Ο Κάρι με τρίποντο έκανε το 112-109 για την ομάδα του κι έδωσε ασίστ στον Άντριου Γουίγκινς για νέο τρίποντο (115-109), ενώ με άλλο ένα δικό του τρίποντο «έγραψε» το 118-112 τελείωσε το παιχνίδι με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Για το Μαϊάμι ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε 24 πόντους, ο Κέντρικ Ναν 19 και ο Τζίμι Μπάτλερ 13 πόντους και 11 ασίστ.